Nehovoríme o klasickej, detskej poschodovej posteli. V obchodoch s nábytkom dnes nájdeme širokú ponuku študentských vyvýšených postelí. Podstatou je to, že môžete využiť priestor pod nimi. Ten poslúži ako pracovňa, šatník, alebo mini „sklad“ všetkého čo potrebujeme uložiť.

poschodová postel

Nevýhodou vyššie spomenutých postelí, je najmä dizajn a fixná veľkosť. Môžete mať totiž problém nájsť kúsok, ktorý sa bude hodiť do „dospeláckej“ domácnosti. Tieto postele sú väčšinou vyrobené z kovu, alebo hliníku a sú skonštruované tak, aby sa dalo veľmi ľahko zložiť, poprípade rozložiť a preniesť na iné miesto. Takže nemôžeme hovoriť o dizajnových kúskoch. Taktiež sú väčšinou vyrábané vo veľkostiach pre jednu osobu. Majú síce trošku väčší rozmer, ale dvaja sa na nej nevyspia úplne pohodlne. Hlavne ak hovoríme o trvalom riešení.
 
Takúto posteľ si teda môžete dať vyrobiť na mieru, ale najlepším riešením je, ak sa do toho pustíte na vlastnú päsť. Postačia vám drevené hranoly, zopár dosiek, skrutiek, klincov a pracovné náradie.

palanda
 
Pri konštruovaní myslite aj na rozmery matracov. Väčšina z nich má totiž predpísané rozmery. Ak bude vaša posteľ širšia, dlhšia, alebo užšia, budete mať veľký problém s ich kúpou. Keď siahnete po špeciálnych rozmeroch, budete sa musieť zmieriť s tým, že vás budú stáť omnoho viac peňazí.
 
Klasické rozmery matracov
Matrac pre jednu osobu- dĺžka- 180 centimetrov / šírka 90 centimetrov
Matrac pre dve osoby- dĺžka 180 centimetrov / šírka 200 centimetrov
(Pomerne bežným sú aj matrace s dĺžkou dva metre)                                 
 
Takto si môžete vyrobiť posteľ podľa svojich predstáv, pričom vás to nebude stáť celoživotné úspory.
Pokiaľ bude táto mini spálňa súčasťou obývačky, či kuchyne, môžete použiť aj rôzne závesy, alebo drevené žalúzie na oddelenie. Po prvé vám to zabezpečí súkromie, ak váš príbytok niekto navštívi a tiež zabránite nepríjemným pachom z kuchyne, alebo zvyšku bytu. Pokiaľ spolu bývate dvaja, takouto zábranou vyriešite aj situácie, kedy chce jeden spať a druhý ešte pobehovať po byte.